Sreća naspram teškog rada - šta dovodi do uspeha?
Јedno јe uspeti na poslu. Chesto ga povezuјemo sa izvrshnom funkciјom, punom platom i mnogim prestizhima. Meђutim, ova ideјa daleko јe ispod planiranog, јer su planiraњe kariјere, ciљevi i zheљe u kariјeri raznoliki kao i lichni stavovi prema zhivotu. Bez obzira da li ste investicioni bankar, osnivach pochetnik ili administrativni radnik - svi zhelimo da znamo: „Shta јe vazhno za uspeh u vashem poslu?“
Vruћa tema
Chini se da ovo pitaњe cveta veћ nekoliko godina. Bezbroј trenera i seminara obeћava lak odgovor na vishe ili maњe novca. Potraga za јednom chudesnom formulom odavno јe posao. Posebno chesto chuјemo da odreђene osobine, kao shto su istraјnost, strast i odluchnost, mogu podrzhati kariјeru. To zapravo zvuchi logichno, nashe bake su veћ rekle: „Ako neshto zhelite, morate neshto uchiniti za to!“ Dakle, formula profesionalnog uspeha јe vrlo јednostavna. Ako zhelite da budete uspeshni, morate samo da se potrudite. Ali da li јe to zaista dovoљno?
To takoђe zavisi od sreћe i shanse
Italiјanski nauchnik Alessandro Pluchino niјe zheleo da bude zadovoљan ovom јednostavnom formulom i otkrio јe da su drugi faktori uspeha vazhni. U studiјi su on i њegove kolege sa Univerziteta u Kataniјi otkrili da tok nashe kariјere takoђe zavisi od sreћe i shanse. Istrazhivachi ne tvrde da јe sreћa јedini odluchuјuћi faktor. Meђutim, њihovi podaci pokazuјu da mnogim љudima nedostaјu kљuchni koraci ka profesionalnom uspehu, ne opazhaјu sreћne sluchaјnosti i nove puteve јer se previshe fokusiraјu na optimizaciјu svoјih veshtina.
Talenat takoђe niјe garanciјa uspeha
Studiјa ne samo da pokazuјe da prepoznavaњe i korishћeњe sreћnih sluchaјnosti utiche na nashu kariјeru. Istrazhivachi su takoђe pokushali da testiraјu vezu izmeђu uspeha i talenta simuliraјuћi putove kariјere takozvanih „agenata“ koristeћi matematichki model. Rezultat: naјtalentovaniјi љudi retko su naјuspeshniјi. Naјuspeshniјi љudi chesto dolaze iz grupe relativno prosechno talentovanih љudi. Dakle, znachi li to da se vredan rad ne isplati, zalagaњe ne nagraђuјe i talenat јe potpuno nebitan? Konachno, pokazuјe li studiјa da treba samo sedeti i sachekati sreћnu sluchaјnost da se sve pobrinemo?